Centrum Przywództwa i Społecznej Odpowiedzialności Biznesu

Centre for Leadership and Corporate Social Responsibility

Centrum zostało utworzone z dniem 1 czerwca 2009 r. na podstawie Uchwały Nr 52 Senatu UMK z dnia 26 maja 2009 r. (zmienionej Uchwałą Nr 143 Senatu UMK z dnia 25 września 2018) jako naukowo-dydaktyczna jednostka ogólnouczelniana.

Z dniem 1 października 2019 r. na podstawie Zarządzenia Nr 163 Rektora UMK z dnia 4 listopada 2019 r. zostało przekształcone w uniwersyteckie centrum naukowe nadzorowane przez dziekana Wydziału Nauk Ekonomicznych i Zarządzania. Centrum funkcjonuje na podstawie Statutu UMK oraz regulaminu.

Zadania:

1) Prowadzenie interdyscyplinarnych badań naukowych w zakresie społecznej odpowiedzialności biznesu (określanej dalej skrótem CSR).

2) Świadczenie usług dla przedsiębiorstw i organizacji pozarządowych (określanych dalej skrótem NGO’s) w zakresie:
– opracowania narzędzi, technik i programów umożliwiających ograniczenie ryzyka oraz naruszeń norm etycznych,
– opiniowania projektów z zakresu CSR,
– monitoringu i ewaluacji projektów CSR,
– szkolenia menedżerów i pracowników,
– pośredniczenia pomiędzy biznesem i NGO’s w nawiązywaniu współpracy oraz realizowaniu projektów,
– prowadzenia bazy danych przedsiębiorstw i NGO’s (z zaznaczonym profilem działalności), które są zainteresowane nawiązaniem współpracy/ realizowaniem projektów społecznych,
– propagowania najlepszych praktyk z zakresu CSR i etycznego przywództwa.

3) Świadczenie usług edukacyjnych polegających na:
− organizowaniu międzynarodowych konferencji poświęconych CSR i przywództwu,
− przygotowaniu książek, artykułów i raportów z badań,
− prowadzeniu bazy danych dobrych praktyk z całego świata z dostępem bezpłatnym lub płatnym,
− organizowaniu przez Centrum praktyk studenckich z zakresu CSR,
− organizowaniu wymiany studentów polskich i amerykańskich,
− tłumaczeniu zagranicznych publikacji poświęconych CSR i przywództwu,
− konsultacjach dla magistrantów i doktorantów.

4) Prowadzenie współpracy z instytucjami publicznymi przy realizowaniu badań oraz kampanii społecznych.

5) Organizowanie konkursów z zakresu CSR w trzech kategoriach: nauka, dydaktyka, praktyka (przywódca, przedsiębiorstwo).

6) Opracowywanie standardów CSR.

7) Aplikowanie o fundusze z Unii Europejskiej i inne potencjalne środki finansowe na realizację projektów CSR.

8) Tworzenie baz danych problemów społecznych wymagających szybkiego przeciwdziałania.

9) Wydawanie czasopisma CSR.

www.csr.umk.pl

Dyrektor: prof. dr hab. Robert Karaszewski
e-mail: csr@umk.pl

Pełnomocnik Dziekana ds. Centrum Przywództwa i Społecznej Odpowiedzialności Biznesu: dr hab. Waldemar Glabiszewski, prof. UMK
e-mail: waldemar.glabiszewski@umk.pl

Zastępca Dyrektora: dr Kamila Skrzypczyńska
e-mail: k_skrzypczynska@umk.pl

Skład Rady Centrum na kadencję 2020-2024 (zarządzenie Rektora 124/2023):

1. prof. dr hab. Szymon Cyfert, Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu – Przewodniczący
  2. prof. dr hab. Wojciech Dyduch, Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach
  3. prof. dr hab. Beata Glinka, Uniwersytet Warszawski
  4. prof. dr hab. Piotr Jedynak, Uniwersytet Jagielloński w Krakowie
  5. prof. dr hab. Witold Orłowski, Politechnika Warszawska, Akademia Finansów i Biznesu Vistula
  6. prof. dr hab. Ewa Stańczyk-Hugiet, Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu
  7. prof. dr hab. Agnieszka Zakrzewska-Bielawska, Politechnika Łódzka
  8. dr hab. Roman Batko, prof. AGH, Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie
  9. dr hab. Piotr Buła, prof. UE, Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie
  10. dr hab. Piotr Wachowiak, prof. SGH, Szkoła Główna Handlowa w Warszawie
  11. dr Marta Karwacka, Deloitte Advisory sp. z o.o. sp. k.
  12. dr Dionizy Smoleń, PwC Advisory sp. z o.o. sp. k.
  13. mgr Wawrzyniec Putkiewicz, Ernst&Young Usługi Finansowe Audyt sp. z o.o. Polska sp.k.