Toruń
Toruń to jedno z najpiękniejszych miast Polski. Założony w 1233 roku przez wielkiego mistrza Zakonu Krzyżackiego, do dziś zachwyca nas swoją niepowtarzalną, średniowieczną atmosferą. Zabytki, z których słynie, przechowują w sobie pamięć minionych wydarzeń i tworzą aurę dawnej świetności. Wspaniałe kościoły, Ratusz Staromiejski, Krzywa Wieża, renesansowe kamieniczki otoczone są ruinami okazałego niegdyś Zamku Krzyżackiego. Nie dziwi więc, że 4 grudnia 1997 roku Zespół Staromiejski Torunia został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Naturalnego UNESCO. Szczególnie wieczorem, oświetlone zabytki i mury obronne stanowią niezapomniany widok.
Toruń jest centrum oświaty, miejscem organizacji wielu międzynarodowych imprez kulturalnych (np: Probaltica, Kontakt). W Toruniu przyszedł na świat i rozpoczął naukę Mikołaj Kopernik (można tu podziwiać dom wielkiego astronoma wraz z muzeum jemu poświęconym). O znaczeniu nauki i edukacji dla miasta świadczy m.in. niezwykłe zainteresowanie mieszkańców imprezami odbywającymi się w ramach Toruńskiego Festiwalu Nauki i Sztuki, organizowanego wspólnie przez Uniwersytet Mikołaja Kopernika, Miasto Toruń oraz Towarzystwo Naukowe w Toruniu. Dostępna dla studentów Torunia jest także oferta Biblioteki Brytyjskiej UMK oraz działającego przy Uczelni Ośrodka Polskiego Komitetu Współpracy z Alliance Française.
Społeczność akademicka stanowi jedną siódmą liczby mieszkańców Torunia. Studenci są duszą Grodu Kopernika, napełniają to stare, średniowieczne miasto tchnieniem młodości i życia. Wydział Nauk Ekonomicznych i Zarządzania jest zaledwie małą cząstką toruńskiego życia studenckiego, lecz warto do niego dołączyć. W tym mieście nie można się nudzić. Urzeka ono nie tylko bogactwem historii, ale także niepowtarzalną panoramą. Toruń ma swój własny klimat. Jego wizytówką jest piękna Starówka, z tętniącymi życiem przez cały rok kawiarniami, pubami i restauracjami. Ulubionym miejscem spacerów, czytania książek lub poznawania nowych ludzie jest Bulwar Filadelfijski – nadbrzeże Wisły z wieloma ogródkami piwnymi. Kiedy kończy się rok akademicki i wszyscy rozjeżdżają się do domów, Toruń nagle smutnieje, jakby zabrano mu to, co w nim najpiękniejsze – młodzieńczą energię i radość.
Miasteczko akademickie
Jesz, odpoczywasz, bawisz się i uczysz – wszystko w zasięgu ręki, w otoczeniu pięknego Lasku Bielańskiego!
Wydział Nauk Ekonomicznych i Zarządzania znajduje się w samym centrum miasteczka akademickiego na toruńskich Bielanach. Większość studentów przyjeżdżających do nas zazdrości nam tego, że nie tracimy czasu na dojazdy – wszędzie mamy blisko! W obrębie miasteczka akademickiego znajdują się: Studium Praktycznej Nauki Języków Obcych, Rektorat, Biblioteka Główna oraz Aula Uniwersytecka, gdzie odbywają się wszystkie największe uroczystości uniwersyteckie (m.in. inauguracja roku akademickiego czy wręczenie dyplomów ukończenia studiów) oraz imprezy kulturalne. Na terenie campusu uniwersyteckiego usytuowane są akademiki, a w jednym z nich Biuro Karier, które pomaga studentom i absolwentom UMK w wyborze drogi rozwoju zawodowego oraz znalezieniu zatrudnienia odpowiadającego ich kwalifikacjom i aspiracjom. Bawić się można w pobliskich klubach „Latino” i „Od Nowa” (jeden z najprężniej działających klubów studenckich w Polsce), a jeśli zdrowie nie dopisze, to porady lekarskiej zasięgniesz tuż obok, w Akademickiej Przychodni Lekarskiej.
Nie ma lepszej atmosfery do studiowania!
W akademiku…
Każdemu z nas to właśnie akademik najbardziej kojarzy się ze studiami i studenckim życiem. Dla wielu osób ten budynek przez pięć lat stanowi drugi dom, warto więc przyjrzeć mu się bliżej.
Przede wszystkim mieszkanie w akademiku jest o wiele tańsze niż na stancji czy w mieszkaniu studenckim i, jak sądzą jego mieszkańcy, o wiele ciekawsze. Skupienie studentów w jednym budynku daje efekt w postaci nieograniczonego dostępu do wszelkich informacji, notatek, opracowań, książek i wielu innych pomocy naukowych. W akademiku panuje niesamowita atmosfera – pełna bliskości i zwariowanych „studenckich” pomysłów. Domy studenckie różnią się między sobą. W większości z nich piętra są dzielone na segmenty, czyli cztery pokoje mające wspólną łazienkę. Dodatkowo, na każdym piętrze jest kuchnia. W niektórych akademikach jest trochę inny podział – segment tworzą dwa pokoje mające wspólną kuchnię i łazienkę. W pokojach, najczęściej dwu- lub trzyosobowych, są telefony należące do wewnętrznej sieci uniwersyteckiej. Połączenia w obrębie Uniwersytetu są zatem darmowe – można dzwonić nie tylko do innych pokojów, ale także do innych domów studenckich, na Wydziały i do wszystkich innych placówek należących do UMK. Rozmowy poza Uniwersytet są już jednak płatne. Można też do woli korzystać z Internetu – oczywiście, jeśli posiada się swój własny komputer. W typowym akademiku znajduje się jedno niezwykłe pomieszczenie – pokój do nauki nazywany potocznie „kujownią”. Tam właśnie studenci poszukują skupienia i mobilizacji w czasie sesji egzaminacyjnej.
Wieczorem
Studenci narzekają na dużo nauki, mało pieniędzy, ale na pewno nie na brak imprez. Imprezy studenckie mają to do siebie, że nie potrzebują specjalnych przygotowań, wystarczy grupka wspaniałych ludzi, dobra muzyka i zaczyna się to, co studenci lubią najbardziej. A w Toruniu nie sposób się nudzić. W samym miasteczku akademickim prężnie działają dwa kluby studenckie, w których studenci bawią się często do “białego rana”. Na toruńskiej Starówce również każdy znajdzie coś dla siebie, zarówno ci, którzy mają ochotę spotkać się z przyjaciółmi w nieco spokojniejszym miejscu, jak i miłośnicy tańca oraz głośnych imprez. W Toruniu znajduje się dużo lokali, w których w zależności od rodzaju granej muzyki czy wystroju wnętrza można się doskonale bawić. Wszystkim zainteresowanym dobrym filmem polecamy toruńskie kina. Bogata oferta różnorodnych seansów filmowych i liczne maratony filmowe zadowolą nawet najbardziej wybrednych kinomanów. Ci natomiast, którzy kochają sztukę, z pewnością nie ominą obojętnie toruńskich teatrów czy galerii. W Toruniu organizowane są też imprezy, które skupiają ludzi z całej Polski, m.in.: Afryka, Blues Meeting, Kontakt, Klamra, Probaltica.
Co roku w maju odbywają się tradycyjnie Juwenalia. Podczas trzech dni, w trakcie których studenci przejmują władzę nad miastem (symbolizuje to przekazanie żakom przez prezydenta Torunia klucza do miasta), tryska ono młodością i radością. We wszystkich klubach studenckich trwają całodobowe imprezy, jednak większość zabaw odbywa się w plenerze. Organizowane są koncerty, konkursy, a głodnym i spragnionym serwowane są kiełbaski z rożna i chłodne piwo. Jest to impreza wielopokoleniowa, na którą zjeżdżają się często absolwenci z różnych zakątków Polski, którzy przychodzą z całymi rodzinami, aby spotkać się z przyjaciółmi z lat studenckich.