AACSB accredited AMBA accredited
Kontakt ul. Gagarina 13a, 87-100 Toruń
tel.: +48 56 611 4600

Dofinansowanie

1) Pracodawcy zatrudniający co najmniej 1 pracownika i ich pracownicy – możliwość pozyskania dofinansowania na studia w ramach Krajowego Funduszu Szkoleniowego. Wniosek o dofinansowanie należy złożyć do powiatowego urzędu pracy właściwego ze względu na siedzibę pracodawcy albo miejsce prowadzenia działalności.

Krajowy Fundusz Szkoleniowy stanowi wydzieloną cześć Funduszu Pracy, przeznaczoną na dofinansowanie kształcenia ustawicznego pracowników i pracodawców, podejmowanego z inicjatywy lub za zgodą pracodawcy.

Możliwość sfinansowania kosztów kształcenia ustawicznego:
– mikroprzedsiębiorstwa – do 100%,
– pozostałe przedsiębiorstwa – do 80%.

Całość dofinansowania środkami KFS nie może przekroczyć wysokości 300% przeciętnego wynagrodzenia w danym roku na jednego uczestnika. Wsparcie kształcenia ustawicznego środkami KFS udzielane jest na zasadach pomocy de minimis.

 


2) Mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa oraz osoby indywidualne (dofinansowanie z funduszy unijnych) – dystrybucja środków odbywa się przez operatorów tzw. Podmiotowych Systemów Finansowania, wyznaczonych w poszczególnych województwach. Środki są dostępne na usługi zamieszczone w Bazie Usług Rozwojowych. Sprawdź ofertę Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu dostępną do dofinansowania w Bazie Usług Rozwojowych.

Szczegółowe zasady i procedury ubiegania się o środki oraz ich rozliczania są określane na poziomie każdego województwa (o wyborze województwa, w ramach którego przedsiębiorstwo może ubiegać się o wsparcie, decyduje miejsce siedziby lub jednostki organizacyjnej). Sprawdź możliwość dofinansowania w poszczególnych województwach.

Jeśli nie wiesz, do jakiej kategorii przedsiębiorstw zalicza się Twój pracodawca, zachęcamy do skorzystania z kwalifikatora MSP pod adresem https://kwalifikator.parp.gov.pl/

 

W ramach nowej perspektywy finansowej 2021-2027 na rozwój kompetencji i kwalifikacji za pośrednictwem Bazy Usług Rozwojowych, przeznaczonych zostanie prawie 7 mld zł. Składają się na to środki z szesnastu programów regionalnych i krajowego programu Fundusze Europejskie na rzecz Rozwoju Społecznego 2021-2027.

Na usługi rozwojowe wybrane w Bazie Usług Rozwojowych osoby dorosłe, uczące się z własnej inicjatywy mogą otrzymać dofinansowanie w wysokości 80%, a nawet 100%.

Środki w ramach programów krajowych i regionalnych są dystrybuowane za pośrednictwem Operatorów. Ich lista znajduje się poniżej.

Lista Operatorów

 

Regionalne programy (RP) pozwalają na sfinansowanie usług rozwojowych wybranych w Bazie Usług Rozwojowych. Dzięki nim przedsiębiorcy i pracownicy mikro, małych i średnich firm oraz osoby indywidualne w całym kraju mogą otrzymać nawet 100 proc.  dofinansowania na wybrane przez siebie usługi szkoleniowe i doradcze. Sprawdź ofertę w swoim regionie.

Regionalnymi programami zarządzają Urzędy Marszałkowskie poszczególnych województw.  Więcej informacji o zasadach udzielania wsparcia w danym regionie udzielają Punkty Informacyjne Funduszy Europejskich. Znajdź swój punkt informacyjny: http://www.funduszeeuropejskie.gov.pl/strony/o-funduszach/punkty/#/.

 

Programy krajowe są realizowane przez PARP i skierowane do pracowników i pracodawców z całej Polski. Ich celem jest wsparcie dostosowania pracowników i przedsiębiorców do zmian demograficznych na rynku pracy, wsparcie wynikające z rekomendacji Sektorowych Rad ds. Kompetencji. Programy krajowe obejmują także dofinansowanie mikro, małych i średnich przedsiębiorstw w obszarze zarządzania przedsiębiorstwem, w tym zasobami ludzkimi dla kadry menedżerskiej.

 


3) Wsparcie przez pracodawcę – zapytaj swojego pracodawcę o możliwość dofinansowania studiów.

Sprawdź informacje dotyczące ulgi sponsoringowej

Zgodnie z art. 17 Kodeksu Pracy, pracodawca jest obowiązany ułatwiać pracownikom podnoszenie kwalifikacji zawodowych, przy czym to pracodawca decyduje w jaki sposób będzie ułatwiał pracownikom podnoszenie kwalifikacji zawodowych.

 

Pracownikowi podnoszącemu kwalifikacje zawodowe przysługuje m.in. zwolnienie z całości lub części dnia pracy, na czas niezbędny, by punktualnie przybyć na obowiązkowe zajęcia oraz na czas ich trwania. Za czas zwolnienia z całości lub części dnia pracy pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia.

Zgodnie z art. 1033 pracodawca może przyznać pracownikowi podnoszącemu kwalifikacje zawodowe dodatkowe świadczenia, w szczególności pokryć opłaty za kształcenie, przejazd, podręczniki i zakwaterowanie.

Pracodawca zawiera z pracownikiem podnoszącym kwalifikacje zawodowe umowę określającą wzajemne prawa i obowiązki stron (art. 1034 § 1), przy czym nie ma obowiązku zawarcia umowy, jeżeli pracodawca nie zamierza zobowiązać pracownika do pozostawania w zatrudnieniu po ukończeniu podnoszenia kwalifikacji zawodowych (art. 1034 § 3). Pracodawca może zobowiązać pracownika do przepracowania u niego, po zakończeniu szkolenia, maksymalnie 3 lata (art. 1035).

 

 


4) Osoby z niepełnosprawnością – możliwość dofinansowania ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) w ramach Programu “Aktywny samorząd” (moduł II – pomoc w uzyskaniu wykształcenia na poziomie wyższym).

Dofinansowanie następuje na wniosek zawierający uzasadnienie wskazujące na związek udzielenia dofinansowania z możliwością realizacji celów Programu. Wniosek należy złożyć do samorządu powiatowego, który realizuje Program, właściwego dla miejsca zamieszkania wnioskodawcy (sprawdź dane kontaktowe jednostki).

Wsparcie finansowe można uzyskać aż do 20 semestrów różnego rodzaju etapów nauki na poziomie wyższym (w tym na studia I stopnia, studia II stopnia, studia III stopnia, jednolite studia magisterskie, studia podyplomowe, lub doktorskie albo doktoranckie prowadzone przez szkoły wyższe w systemie stacjonarnym / dziennym lub niestacjonarnym / wieczorowym / zaocznym lub eksternistycznym, w tym również za pośrednictwem Internetu, a także na przewód doktorski otwarty poza studiami doktoranckimi).

Przyjmowanie wniosków następuje w trybie ciągłym, jednak nie później niż do dnia 10 października danego roku realizacji programu w przypadku modułu II.

Termin zakończenia przyjmowania wniosków w 2024 roku:

 

Warunki uczestnictwa w Programie w module II:
– znaczny lub umiarkowany stopień niepełnosprawności;
– nauka w szkole wyższej lub przewód doktorski otwarty poza studiami doktoranckimi.

Formy i zakres pomocy udzielanej w ramach Programu w module II – dofinansowanie lub refundacja kosztów uzyskania wykształcenia na poziomie wyższym:
– opłata za naukę (czesne);
– dodatek na pokrycie kosztów kształcenia;
– dodatek na uiszczenie opłaty za przeprowadzenie przewodu doktorskiego – w przypadku osób, które mają wszczęty przewód doktorski, a nie są uczestnikami studiów doktoranckich.

Sprawdź tutaj w jakiej wysokości można uzyskać dofinansowanie oraz kiedy i w jakiej wysokości może być zwiększony dodatek na pokrycie kosztów kształcenia, a także z jakich innych form pomocy jednocześnie możesz skorzystać.

Rozliczanie następuje semestralnie, w oparciu o informację o zaliczeniu semestru.

Udział własny Wnioskodawcy – obowiązuje tylko w przypadku osób zatrudnionych, z zastrzeżeniem, iż z obowiązku wniesienia udziału własnego zwolniony jest Wnioskodawca, gdy wysokość jego przeciętnego miesięcznego dochodu nie przekracza kwoty określonej przez Zarząd Funduszu na dany rok.

Refundacja kosztów czesnego poniesionych przed zawarciem umowy dofinansowanie jest możliwa wyłącznie w ramach aktualnie trwającego roku akademickiego.

Więcej informacji o Programie w 2024 roku na stronie.

 


5) Osoby zarejestrowane w powiatowym urzędzie pracy

Urząd pracy może sfinansować do 100% kosztów studiów podyplomowych, nie więcej jednak niż 300% przeciętnego wynagrodzenia. Za okres uczestnictwa w zajęciach przewidzianych programem studiów osoba bezrobotna otrzyma stypendium w wysokości 20% zasiłku dla bezrobotnych.

Osobie, która w trakcie odbywania studiów podjęła zatrudnienie, inną pracę zarobkową lub działalność gospodarczą, nie zawiesza się dofinansowania kosztów tych studiów do planowanego terminu ich ukończenia.

Aby otrzymać dofinansowanie studiów podyplomowych należy złożyć wniosek o dofinansowanie kosztów tych studiów oraz dokumenty wymagane we właściwym dla miejsca zamieszkania powiatowym urzędzie pracy.

 

 


6) Pracownicy UMK

Po uzyskaniu zgody Rektora na dofinansowanie studiów, należy przekazać zatwierdzone pismo do pana Jacka Mamrzyńskiego w Dziale Spraw Pracowniczych (w przypadku osób z kampusu toruńskiego) lub do Działu Spraw Pracowniczych CM (w przypadku osób z kampusu bydgoskiego).

 

 


UWAGA!

U Operatora danego funduszu należy uzyskać informację, czy może być on łączony z inną formą wsparcia (np. dofinansowanie/ pożyczka z innego źródła).

Jednocześnie informujemy, że bez względu na formę wsparcia osoby uprawnione mogą skorzystać z przysługujących im zniżek oraz dostępnych systemów opłat (jednorazowo, semestralnie, miesięcznie), określonych dla poszczególnych studiów podyplomowych w Zarządzeniu Rektora w sprawie wysokości opłat na dany rok akademicki.

 

Osoba do kontaktu: mgr Barbara Jóźwik (tel.: 56 6114892; b_jozwik@umk.pl)