Pracownicy Katedry Inwestycji i Nieruchomości zaprezentowali wyniki przeprowadzonego przez siebie unikatowego badania Forum Gospodarczym Polska – Kazachstan, które odbyło się 15 czerwca br. w Warszawie.
W Forum udział brali przedstawiciele najwyższych władz rządowych i dyplomacji Polski oraz Kazachstanu, biznesu, instytucji okołobiznesowych itd. Polskie środowisko naukowe reprezentował Uniwersytet Mikołaja Kopernika. Ważnym punktem programu była prezentacja wyników unikatowego projektu naukowo-badawczego pn. Aktywność inwestycyjna polskich przedsiębiorstw w Kazachstanie, zrealizowanego przez zespół Wydziału Nauk Ekonomicznych i Zarządzania UMK w składzie dr hab. inż. Małgorzata Jaworek, prof. UMK (kierownik); dr hab. Włodzimierz Karaszewski, prof. UMK; dr Magdalena Kuczmarska; dr hab. Marcin Kuzel, prof. UMK w latach 2020-2022. Podjęcie projektu zostało przyjęte z uznaniem, a jego wyniki z dużym zainteresowaniem.
Autorzy projetu, pracownicy Katedry Inwestycji i Nieruchomości Wydziału Nauk Ekonomicznych i Zarządzania Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, od wielu lat prowadzą badania naukowe dotyczące międzynarodowych przepływów kapitału w postaci bezpośrednich inwestycji zagranicznych (BIZ). Pierwsze ich prace badawcze w tym obszarze obejmowały BIZ w Polsce – natężenie, strukturę, uwarunkowania i skutki tych inwestycji. Są one kontynuowane w zakresie krajowym i regionalnym, chociaż obecna działalność badawcza autorów koncentruje się na problematyce aktywności inwestycyjnej polskich przedsiębiorstw za granicą. Ponadto przedmiotem zainteresowań naukowych pracowników Katedry Inwestycji i Nieruchomości jest internacjonalizacja przedsiębiorstw drogą kapitałową, zwłaszcza działalność największych bezpośrednich inwestorów świata, a także przedsiębiorstw międzynarodowych z krajów rozwijających się. Wyniki ich badań były ogłaszane w licznych opracowaniach naukowych – książkach i artykułach publikowanych w kraju i za granicą. W powszechnym uznaniu toruński ośrodek badań BIZ, który współtworzą, należy do wiodących w Polsce.