Ubezpieczenie zdrowotne jest to jedno z najważniejszych ubezpieczeń, dzięki któremu masz prawo do korzystania z bezpłatnych świadczeń opieki zdrowotnej w publicznej służbie zdrowia, czyli w przychodniach, szpitalach oraz prywatnych placówkach medycznych, które zawarły umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia.
WAŻNE:
- Powszechnym ubezpieczeniem zdrowotnym objęci są wszyscy studenci do czasu ukończenia 26 roku życia, obowiązek ten ciąży na pracującym rodzicu lub opiekunie prawnym;
- po 26 roku życia osoba nie podlega ubezpieczeniu jako członek rodziny – wówczas student powinien powiadomić uczelnie o tym fakcie, obowiązek zgłoszenia do ubezpieczenia i odprowadzania składki spoczywa po stronie uczelni;
- jeżeli współmałżonek studenta podlega obowiązkowemu ubezpieczeniu zdrowotnemu – obowiązek zgłoszenia do ubezpieczenia ciąży na nim – bez względu na wiek studenta;
- jeżeli nie masz skończonych 26 lat, a rodzice nie odprowadzają składek na ubezpieczenia zdrowotne (nie są zatrudnieni na podstawie umowy o pracę, nie prowadzą działalności gospodarczej, otrzymują rentę lub emeryturę) student powinien powiadomić uczelnie o tym fakcie, wówczas obowiązek zgłoszenia do ubezpieczenia i odprowadzania składki spoczywa po stronie uczelni.
Uwaga!
- Jeżeli w trakcie studiów, wakacji pracowałeś dorywczo na umowę o pracę lub miałeś staż pracy – uzyskałeś swój własny tytułu do ubezpieczenia i automatycznie utraciłeś z chwilą zatrudnienia uprawnienia do świadczeń zdrowotnych z tytułu zgłoszenia przez rodziców bądź opiekunów prawnych. Po zakończeniu pracy musisz pamiętać o ponownym zgłoszeniu do ubezpieczenia , aby korzystać z bezpłatnego leczenia.
- Jeżeli student nie ma skończonych 26 lat a wykonuje pracę na podstawie umowy – zlecenie nie podlega ubezpieczeniu społecznemu, a tym samym zdrowotnemu – jednak musisz zleceniodawcy zgłosić fakt studiowania.
Swój status ubezpieczenia możesz sprawdzić w ogólnopolskim serwisie internetowym ZIP (Zintegrowany Informator Pacjenta).