Autorski program kształtujący wiedzę, umiejętności i kompetencje w pracy controllera, realizowany we współpracy z Międzynarodowym Stowarzyszeniem Controllerów ICV. Wyróżniony certyfikatem “Studia z Przyszłością” przyznawany kierunkom o nowoczesnej koncepcji najwyższej jakości kształcenia, dostosowaniem do potrzeb pracodawców.
Absolwenci otrzymują świadectwo ukończenia studiów podyplomowych UMK oraz świadectwa ICV w języku polskim i angielskim.
Dla kogo?
Te studia są dla Ciebie jeśli chcesz rozwinąć lub pozyskać kompetencje:
- Doradcy w zakresie projektowania procesów controllingu, systemów informacji finansowych na potrzeby decyzyjne, skutecznego zarządzania ryzykiem i efektywnością projektów, procesów i ośrodków odpowiedzialności,
- menadżera/specjalisty controllingu, analityka finansowego, dyrektora finansowego,
- wspierające efektywne prowadzenie własnej firmy lub pełnienie funkcji kierowniczych.
Czego się nauczysz?
- Organizacji controllingu optymalnego dla modelu biznesowego,
- strategii finansowania działalności,
- nowoczesnych metod controllingu kosztów,
- zarządzania projektami, sprzedażą, zakupami i produkcją,
- budżetowania,
- standardów przygotowania i prezentacji raportów biznesowych,
- posługiwania narzędziami informatycznymi wspomagającymi controlling,
- podejmowania decyzji biznesowych.
Informacje ogólne:
Przed współczesnym przedsiębiorstwem stoi coraz więcej wyzwań biznesowych. Controlling jako system wspierający zarządzanie przedsiębiorstwem dostarcza instrumentów, które pozwalają ograniczać ryzyko, zwiększyć efektywność i skuteczność działania jednostek gospodarczych, a przez to odnosić sukcesy ekonomiczne oraz osiągnąć przewagę nad otoczeniem.
Studia są efektem współpracy pomiędzy Wydziałem Nauk Ekonomicznych i Zarządzania UMK w Toruniu a Międzynarodowym Stowarzyszeniem Controllerów ICV (Internationaler Controller Verein) z siedzibą w Monachium. Efektem tej współpracy będą urozmaicone zajęcia dydaktyczne prowadzone przez praktyków – przedstawicieli Partnera oraz ich wkład merytoryczny w program studiów.
Trzy filary programu „Business Controlling”:
- Wiedza – inspiracja dla poszukiwania efektywnych rozwiązań controllingowych
Pozwoli ona praktycznie realizować w jednostce proces controllingu operacyjnego i strategicznego poprzez wybór właściwych narzędzi służących planowaniu i kontroli procesów oraz koordynacji i optymalizacji podejmowanych działań.
- Umiejętności – możliwość praktycznego zastosowania rozwiązań controllingowych
Umiejętność projektowania i wykorzystania instrumentów controllingu umożliwi przygotowanie informacji finansowych na potrzeby decyzyjne. Program zapewni uczestnikom umiejętność posługiwania się narzędziami informatycznymi wspomagającymi procesy planowania, kontroli, analiz i raportowania biznesowego.
- Kompetencje – podstawa skutecznego i kreatywnego działania.
Kompetencje w zakresie negocjacji, komunikacji i prezentacji wypracowanych rozwiązań oparte o postawę etyczną i efektywne zarządzanie zespołem oraz osobistym rozwojem pozwolą na pełnienie funkcji menadżera i/ lub specjalisty w obszarze controllingu.
Atuty studiów „Business Controlling”
- Modułowy autorski program oparty na wiedzy i doświadczeniu Partnerów
W programie między innymi: organizacja procesów controllingowych– baza informacyjna controllingu – budżetowanie – controlling kosztów – controlling dziedzinowy – pomiar i analiza dokonań – raportowanie wewnętrzne i zewnętrzne– kluczowe kompetencje controllera – narzędzia informatyczne w pracy controllera.
- Wiedza ekspercka i doświadczenie praktyczne wykładowców
Program w całości realizowany jest przez czołowych ekspertów w dziedzinie controllingu, psychologii i informatyki, osoby z wieloletnim doświadczeniem praktycznym.
Nadzór merytoryczny nad kierunkiem pełnią: dr hab. Marlena Ciechan-Kujawa, prof. UMK (wykładowca UMK, audytor, konsultant biznesowy) oraz Andrzej Derkowski (Dyrektor ds. Controllingu w Grupie Neuca, Lider Regionalnej Grupy Roboczej ICV Toruń – Bydgoszcz).
- Interaktywna forma zajęć – gry biznesowe, warsztaty, studia przypadków
Wykład inspirujący, wymiana doświadczeń uczestników z wykładowcami, prezentacja „best practices” oraz wskazówki wynikające z rozwiązań stosowanych w praktyce przez ekspertów w konkretnych przypadkach biznesowych dostarczą słuchaczom wiedzy, która pozwoli praktycznie realizować w jednostce proces controllingu operacyjnego i strategicznego.
- Obszar kształcenia: studia społeczne
- Czas trwania: 2 semestry
Program studiów podyplomowych: pobierz (6,45 MB)
Plan studiów podyplomowych: pobierz (1,14 MB) - Kierownik studiów: dr hab. Marlena Ciechan-Kujawa, prof. UMK
- Koszt studiów: 5500 PLN, w dwóch ratach- 2750 PLN za każdy semestr, w ratach miesięcznych – 730 PLN za każdy miesiąc (8 rat)
Można uzyskać do 80% dofinansowania ze środków Unii Europejskiej. Środki przeznaczone są dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw. Karta studiów podyplomowych Business Controlling w Bazie Usług Rozwojowych dostępna jest tutaj.Możliwości dofinansowania – zapoznaj się z informacjami
Nieoprocentowana pożyczka z gwarantowanym umorzeniem min. 15% – zapoznaj się z informacjami
- Dodatkowe informacje: absolwenci otrzymują świadectwo ukończenia studiów podyplomowych UMK oraz świadectwo ICV w języku polskim i angielskim. Więcej informacji na na Facebooku.
Rekrutacja
- Termin rozpoczęcia studiów: semestr zimowy 2024/25 (listopad)
- Adresaci studiów podyplomowych: absolwenci studiów wyższych (magisterskie, licencjackie lub inżynierskie) zatrudnieni na stanowiskach kierowniczych, przedsiębiorcy oraz osoby pragnące doskonalić kompetencje i umiejętności menedżerskie
- Warunki kwalifikacji: kolejność zgłoszeń
- Termin i miejsce składania dokumentów: od 15 maja do 5 listopada2024 r. w dziekanacie Wydziału Nauk Ekonomicznych i Zarządzania, ul. Gagarina 13a, pokój nr 41 (dokumenty można wysłać pocztą)
Wymagane dokumenty:
- Podanie (238 KB)
- odpis dyplomu ukończenia studiów
W przypadku kandydata na studia, który otrzymał dyplom ukończenia studiów wyższych poza Polską, dyplom ten musi zostać uznany lub nostryfikowany na zasadach określonych odrębnymi przepisami. Więcej informacji tu: https://nawa.gov.pl/uznawalnosc/kontynuacja-nauki-w-polsce/studia-podyplomowe
Zajęcia odbywają się raz na dwa tygodnie, w piątki (16.45 – 20.00) oraz w soboty (9.00 – 16.00).
Kontakt:
Wydział Nauk Ekonomicznych i Zarządzania UMK w Toruniu
87-100 Toruń ul. Gagarina 13a
Telefon: +48 56 611 47 66
mgr Nina Żwak
e-mail: ninazwak@umk.pl