Od roku akademickiego 2022/2023 na Wydziale Nauk Ekonomicznych i Zarządzania Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu uruchomiony zostanie nowy kierunek studiów drugiego stopnia w języku angielskim - Finance and accounting. To odpowiedź na zmieniające się potrzeby rynku pracy, gdzie niezwykle pożądani są eksperci z zakresu finansów i rachunkowości, posługujący się biegle specjalistycznym językiem angielskim.
Kierunek Finance and accounting jest anglojęzycznym odpowiednikiem kierunku Finanse i rachunkowość, prowadzonym z sukcesem od wielu lat w UMK na Wydziale Nauk Ekonomicznych i Zarządzania. Kierunek Finance and accounting oferuje nowoczesny program studiów, dostosowany do wymogów współczesnego rynku pracy i skoncentrowany na dostarczaniu najnowszej wiedzy, umiejętności i kompetencji pozwalających absolwentom na bardzo szybkie i atrakcyjne zatrudnienie w zawodzie związanym z finansami. W szczególności kierunek adresowany jest do osób planujących rozwój swojej kariery w biznesie międzynarodowym lub w międzynarodowych instytucjach finansowych. Biorąc pod uwagę coraz większe umiędzynarodowienie gospodarek, coraz większą mobilność młodych ludzi, w tym możliwość swobodnego podejmowania zatrudnienia przez osoby kończące studia w różnych krajach Europy i świata, na rynku pracy wzrasta zapotrzebowanie na dobrze wykształconych, znających języki oraz jednocześnie otwartych na wyzwania globalizacji specjalistów. Współcześnie coraz więcej czołowych podmiotów zagranicznych, banków o zasięgu globalnym, międzynarodowych spółek inwestycyjnych, zagranicznych firm konsultingowych prowadzi rekrutację na polskim rynku, a także coraz więcej Polaków awansuje w globalnych strukturach światowych potentatów. Kierunek studiów Finance and accounting oferowany przez UMK jest zatem doskonałą odpowiedzią na ten trend. Ponieważ wszystkie zajęcia w ramach studiów Finance and accounting prowadzone są w języku angielskim, absolwenci mogą bezpośrednio po ukończeniu nauki podjąć pracę w podmiotach działających globalnie i budować swoją pozycję zawodową u czołowych pracodawców na świecie.
propozycją unikatową, dostępną w bardzo wąskiej grupie wybranych uczelni w Polsce. W ofercie UMK studenci będą mieli do wyboru 2 specjalności: Corporate finance and accounting oraz Financial markets and institutions. Obie specjalności oferują 795 godzin zajęć w ramach 30 przedmiotów.
Pierwsza ze specjalności oferowana jest z myślą o osobach zakładających zatrudnienie oraz rozwój kariery w działach finansowych i księgowości przedsiębiorstw międzynarodowych, w tym globalnych korporacji, międzynarodowych firm audytorskich lub międzynarodowym doradztwie finansowym. Specjalność przeznaczona jest dla osób chcących rozwijać zdolności analityczne i pragnących zdobyć praktyczną, profesjonalną wiedzę odnośnie finansów korporacji oraz zarządzania finansami przedsiębiorstw. Specjalność umożliwia zdobycie wiedzy i umiejętności pozwalających na wykonywanie prac doradczych, analitycznych lub menedżerskich, w tym w szczególności w zakresie oceny sprawozdań finansowych, tworzenia wartości firmy lub oceny ryzyka. Specjalność pozwala także na poznanie i lepsze zrozumienie dynamicznie zmieniającej się sfery finansów, a tym samym podejmowanie bardziej odpowiedzialnych i świadomych decyzji finansowych.
Jej najważniejsze przedmioty to:
- Advanced Managerial Accounting
- Advanced Financial Accounting
- Corporate Finance
- Advanced Corporate Accounting
- Corporate Financial Statements
- Advanced Financial Statement Analysis
- Corporate Financing Strategies
- Price Strategies
Absolwenci kończący specjalność będą potrafili, m.in.:
- Prowadzić analizę i ocenę wyników finansowych podmiotów międzynarodowych;
- Prowadzić rachunek kosztów;
- Charakteryzować czynniki ryzyka działalności finansowej podmiotów międzynarodowych;
- Księgować operacje gospodarcze realizowane w skali międzynarodowej;
- Oceniać i przygotowywać strategie finansowania podmiotów gospodarczych,
- Zarządzać cenami produktów i usług.
Druga specjalność przewidziana jest dla osób zainteresowanych pracą w międzynarodowych instytucjach finansowych, bankach, podmiotach zarządzających aktywami czy też inwestujących na rynkach międzynarodowych. Specjalność ta skierowana jest także do osób chcących rozwijać swoje zdolności w sferze płatności i rozwiązań cyfrowych w finansach lub zainteresowanych giełdami i inwestycjami finansowymi. Specjalność przeznaczona jest dla osób chcących pozyskać i rozwijać nowoczesną, profesjonalną wiedzę z zakresu funkcjonowania rynków finansowych, instytucji sektora finansów oraz zarządzania ryzykiem. Pozwala ona na poznanie i lepsze zrozumienie dynamicznie zmieniającej się sfery bankowości, inwestycji, ubezpieczeń i finansów cyfrowych, a tym samym podejmowanie bardziej odpowiedzialnych i świadomych decyzji finansowych i biznesowych.
Jej najważniejsze przedmioty to:
- Financial Investments and Risk Management
- Insurance market
- Digital Transformation in Finance
- Digital Banking & Payment System
- International Financial Markets
- Financial Data Mining
- Investor Relations
Absolwenci kończący specjalność będą potrafili, m.in.:
- Identyfikować oraz charakteryzować zasady działalności banków, spółek inwestycyjnych oraz towarzystw ubezpieczeniowych w skali międzynarodowej;
- Identyfikować i oceniać uwarunkowania prawne działalności bankowej, inwestycyjnej, ubezpieczeniowej czy fintech;
- Oceniać rodzaje ryzyka występujące w bankach, podmiotach inwestycyjnych, towarzystwach ubezpieczeniowych czy instytucjach płatniczych;
- Charakteryzować instytucje i instrumenty zabezpieczenia emerytalnego;
- Stosować instrumenty finansowe i niefinansowe w zarządzaniu ryzykiem finansowym;
- Podejmować efektywne decyzje inwestycyjne;
- Oceniać efektywność działania instytucji finansowych;
- Określać tendencje i kierunki rozwoju sektora finansowego w skali międzynarodowej.
Rekrutacja na studia II stopnia rozpocznie się 6 czerwca 2022 roku w systemie Internetowej Rekrutacji Kandydatów. Więcej informacji na temat procesu rekrutacji znaleźć można na dedykowanej stronie.