O nowych regulacjach w Parlamencie Europejskim

Mężczyzna trzymający w dłoni mikrofon i przemawiający.
dr hab. Michał Polasik, prof. UMK w trakcie wystąpienia fot. Nadesłane.

Dr hab. Michał Polasik, prof. UMK - jako jedyny przedstawiciel sektora naukowego z Europy - wziął udział w panelu dyskusyjnym nt. nowej regulacji dotyczącej płatności natychmiastowych "Płatności natychmiastowe - zalety i wyzwania", który odbył się 25 października 2022 r. w siedzibie Parlamentu Europejskiego w Brukseli.

Dr hab. Michał Polasik, prof. UMK zaprezentował również wyniki pierwszego ogólnoeuropejskiego badania nad przyszłością rynku usług płatniczych "PayTechImpact.EU", którego liderem jest Centrum Gospodarki i Finansów Cyfrowych UMK, współpracujące w tym projekcie z Europejską Federacją Bankową, Europejską Federacja Instytucji Płatniczych i Związkiem Banków Polskich.

Debata została zorganizowana przez posła do parlamentu europejskiego prof. Marka Belkę, Związek Banków Polskich oraz Polski Standard Płatności BLIK, który pracuje nad rozwiązaniem dla państw strefy Euro. W debacie uczestniczyli m.in. Eric Ducoulombier z FISMA, dyrektor w Dyrekcja Generalna ds. Stabilności Finansowej, Usług Finansowych i Unii Rynków Kapitałowych w Komisji Europejskiej), Dariusz Mazurkiewicz, prezes BLIK oraz europarlamentarzyści, przedstawiciele Komisji Europejskiej, federacji sektora bankowego i niebankowych podmiotów płatniczych z kilkunastu krajów Unii Europejskiej.

Dr hab. Michał Polasik, prof. UMK - profesor nadzwyczajny na Wydziale Nauk Ekonomicznych i Zarządzania Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Dyrektor Centrum Gospodarki i Finansów Cyfrowych UMK. Autor ponad 90-ciu publikacji naukowych z zakresu bankowości cyfrowej i płatności detalicznych.

Kierownik licznych projektów badawczych, m.in.: ogólnoeuropejskiego badania “PayTechImpact.EU” (http://paytech.umk.pl) finansowanego przez NCN, szeregu projektów B+R w obszarze FinTech, systemu płatniczego, e-commerce oraz kryptowalut. Aktualnie realizuje projekt ewaluacji regulacji PSD2 dla Komisji Europejskiej w ramach “Study on the application and impact of Directive (EU) 2015/2366 on Payment Services (PSD2)”.

Profil na LinkedIn: https://www.linkedin.com/in/polasik/