Z nagrodą ministra

Prof. Zastempowski pozuje na ściance z napisem
Prof. dr hab. Maciej Zastempowski wraz z zespołem odebrał nagrodę za znaczące osiągnięcia w zakresie działalności naukowej fot. fot. archiwum prywatne

Osiągnięcia działalności naukowej międzyuczelnianego zespołu, który współtworzy prof. dr hab. Maciej Zastempowski z Wydziału Nauk Ekonomicznych i Zarządzania UMK, zostały docenione przez ministra nauki. Uroczyste wręczenie nagród dla najbardziej wyróżniających się przedstawicieli środowiska naukowego i akademickiego odbyło się podczas Gali Nauki Polskiej.

Gala Nauki Polskiej to wydarzenie, które towarzyszy obchodom Dnia Nauki Polskiej, a jego celem jest docenienie wszystkich osób, które w ciągu roku aktywnie angażowały się w rozwój wielu dyscyplin badawczych oraz przyczyniły się do wzrostu potencjału wdrożeniowego i wyróżniały się w działalności organizacyjnej. Uroczystość jest wyrazem uznania dla współczesnych polskich badaczy i badaczek, a także inspiracją do podejmowania przedsięwzięć naukowych oraz wzmacniania zainteresowania nauką i jej popularyzowania w społeczeństwie.

Wraz z zespołem prof. dr hab. Maciej Zastempowski otrzymał nagrodę za osiągnięcia w działalności naukowej. W skład grona badawczego wchodzą również prof. dr hab. Szymon Cyfert z Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu, prof. dr hab. Wojciech Dyduch z Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach oraz dr hab. Paweł Chudziński z Klubu Partnerów Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu.

Prof. Zastempowski pracuje na Wydziale Nauk Ekonomicznych i Zarządzania Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, kierując Katedrą Zarządzania Przedsiębiorstwem. Jego zainteresowania badawcze koncentrują się wokół problematyki innowacyjności gospodarek i przedsiębiorstw, ze szczególnym uwzględnieniem zdolności innowacyjnych, innowacyjnego DNA naukowców i przedsiębiorców oraz sztucznej inteligencji. Od lat związany jest z nurtem określanym jako szkoła zasobowa, w którym realizował liczne krajowe i międzynarodowe projekty badawcze. Jest autorem i współautorem ponad 100 publikacji naukowych, członkiem Komitetu Nauk Organizacji i Zarządzania Polskiej Akademii Nauk oraz International J. A. Schumpeter Society, jak również innych polskich i zagranicznych stowarzyszeń naukowych.

Tegoroczni laureaci nagród przyznanych podczas Gali Nauki Polskiej zostali uhonorowani za zasługi w pięciu kategoriach: za znaczące osiągnięcia w zakresie działalności naukowej, dydaktycznej, wdrożeniowej, organizacyjnej oraz za całokształt dorobku. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego otrzymało 101 wniosków o przyznanie wyróżnień, a 95 skierowano do oceny merytorycznej. Ostatecznie zdecydowano o przyznaniu 59 nagród, w tym 50 indywidualnych i dziewięciu zespołowych.