Laur za zasługi dla Torunia

Grupa nagrodzonych stoi razem i w ręku trzyma dyplomy. W tle wyświetla się slajd prezentacji z nazwiskami nagrodzonych oraz zdjęciem awersu i rewersu medalu Thorunium
Podczas uroczystości w Dworze Artusa wręczono nagrody osobom najbardziej zasłużonym dla miasta fot. fot. Sławomir Kowalski/UMT

21 marca podczas uroczystej gali w Dworze Artusa JM Rektor UMK prof. dr hab. Andrzej Sokala odebrał Medal Honorowy "Thorunium" – odznaczenie przyznawane zasłużonym dla miasta osobom i instytucjom. Tego wieczoru wręczono również Nagrody Prezydenta Torunia, a wśród laureatów i laureatek znalazło się kilkoro uczonych związanych z naszym Uniwersytetem, w tym prof. dr hab. Leszek Dziawgo, kierownik Katedry Zarządzania Finansami naszego Wydziału.

Nagrodom Prezydenta Miasta Torunia przyświeca chęć uhonorowanie osób, które w szczególny sposób służą Toruniowi i jego mieszkańcom oraz promują miasto w kraju lub za granicą. W tegoroczne edycji nagrody przyznano w trzynastu kategoriach za dokonania z ostatnich dwóch lat (2022 – 2023) lub całożyciowe osiągnięcia.

Podczas uroczystości prezydent miasta Michał Zaleski wręczył Medal Honorowy "Thorunium" JM Rektorowi prof. Andrzejowi Sokali. Wyróżnienie trafiło także do Aleksandry Łukomskiej-Smulskiej, działaczki społecznej i przewodniczącej Rady Działalności Pożytku Publicznego Miasta Torunia.

Naukowa siła UMK

Nagrody prezydenta w kategorii "Nauka" trafiły do dr hab. Grażyny Dąbrowskiej, prof. UMK i dr Agnieszki Richert z Wydziału Nauk Biologicznych i Weterynaryjnych za "Innowacyjny (eco)materiał do zastosowania w rolnictwie i ogrodnictwie". To wynalazek nagradzany wielokrotnie, m.in. podczas międzynarodowych targów E-INNOVATE 2022.

W tej samej kategorii został doceniony również prof. dr hab. Leszek Dziawgo z Wydziału Nauk Ekonomicznych i Zarządzania, laureat wielu nagród, wyróżnień i indywidualnych grantów na prace badawcze.

Więcej o nagrodzonych z UMK