AACSB accredited AMBA accredited
Kontakt ul. Gagarina 13a, 87-100 Toruń
tel.: +48 56 611 4600

Profesor Zenon Wiśniewski Honorowym Przewodniczącym Komitetu Nauk o Pracy i Polityce Społecznej PAN

Profesor Zenon Wiśniewski
fot. Andrzej Romański

Profesor Zenon Wiśniewski z Katedry Gospodarowania Zasobami Pracy UMK został wybrany honorowym przewodniczącym Komitetu Nauk o Pracy i Polityce Społecznej Polskiej Akademii Nauk. Powołanie zostało wręczone Profesorowi w dniu 8 kwietnia na posiedzeniu plenarnym nowo wybranego Komitetu. 

Honorowym  przewodniczącym może zostać osoba, która pełniła funkcję przewodniczącego Komitetu, posiada zasługi dla jego rozwoju i wniosła istotny wkład do nauk o pracy i polityce społecznej. Profesor Wiśniewski jest drugim, po Profesorze Antonim Rajkiewiczu, honorowym przewodniczącym tego Komitetu. Godność ta  przysługuje dożywotnio.

Ukończył on studia ekonomiczne na UMK. Na tej uczelni przeszedł wszystkie szczeble kariery zawodowej: od asystenta stażysty po kierownika katedry i prodziekana ds. współpracy z zagranicą. Tytuł profesora nauk ekonomicznych otrzymał w 1999 roku, a na stanowisko profesora zwyczajnego został powołany przez Ministra Edukacji Narodowej w 2001 roku. Jest autorem ponad  250 prac naukowych z zakresu rynku pracy i zarządzania zasobami ludzkimi. Liczne jego opracowania zostały opublikowane w Niemczech, Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i innych krajach. Wyrazem uznania dla jego prac naukowych jest przyznany Profesorowi przez Prezesa PAN Medal im. Wacława Szuberta za wybitne zasługi dla rozwoju nauk o pracy i polityce społecznej.

Profesor uzyskał wiele prestiżowych zagranicznych stypendiów, w tym Fundacji Alexandra von Humboldta, Fundacji Commerzbanku, NATO Democratic Institutions Fellowship, Phare-COST, Phare-ACE i Dekaban-Liddle Foundation. Prowadził badania w znanych ośrodkach europejskich: Instytucie Badania Rynku Pracy i Zawodów Federalnego Urzędu Pracy (IAB) w Norymberdze, Centrum Naukowym Badań Społecznych (Wissenschatszentrum für Sozialforschung - WZB) w Berlinie, na uniwersytetach niemieckich, a także angielskich w Glasgow, Manchester, Warwick i Leicester. Wykładał także na Uniwersytecie w Monachium.

Kierował 15 europejskimi i krajowymi projektami badawczymi. Wraz ze swoimi współpracownikami uczestniczył między innymi w dwóch projektach w ramach V Programu Ramowego, wspólnie z naukowcami z Niemiec, Wielkiej Brytanii, Francji, Niderlandów, Danii i Belgii. Na bazie projektów badawczych  pod opieką Prof. Wiśniewskiego 17 osób przygotowało dysertacje na stopień doktora nauk ekonomicznych.

Dzięki jego długoletniej współpracy z Instytutem Badania Rynku Pracy i Zawodów Federalnej Agencji Pracy (IAB).w Norymberdze nasz Uniwersytet podpisał z tą instytucją w 2020 roku Agreement on Provision Room Remote Desktop Access. W ramach zawartego porozumienia Instytut udostępnia bezpłatnie potrzebne do badań naukowych dane mikroekonomiczne Federalnej Agencji Pracy. UMK - jako pierwszy ośrodek w Europie Środkowo-Wschodniej - dołączył w ten sposób do 10 renomowanych uczelni na świecie mających dostęp do bazy danych IAB (7 ośrodków z USA oraz po jednym z Kanady, Francji i Wielkiej Brytanii).

Profesor Wiśniewski nie stroni od wyzwań i nie uchyla się od podejmowania obowiązków na rzecz różnych instytucji i lokalnej społeczności. W uznaniu zasług na tym polu Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej odznaczył Profesora Medalem Pro Publico Bono i Primus in Agendo. Obecnie reprezentuje  PAN w Radzie Rynku Pracy przy Ministrze Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz pełni obowiązki przewodniczącego Powiatowej Rady Rynku Pracy dla Miasta Torunia.

pozostałe wiadomości