Dzień Kazachstanu za nami

W trakcie Dnia Kazachstanu na WNEiZ UMK zaprezentowano kulturę, historię oraz możliwości rozwoju -gospodarczego Kazachstanu. fot. Nadesłane.

W dniu 22 maja 2024 roku, w ramach XI Międzynarodowego Kongresu Azjatyckiego: Looking Beyond the Horizon. Changing Dynamics of International Relations in Asia,  na Wydziale Nauk Ekonomicznych i Zarządzania odbył się Dzień Kazachstanu, którego głównym wydarzeniem była konferencja pn. “Kazachstan jako miejsce prowadzenia działalności gospodarczej”.

W konferencji uczestniczył JE Ambasador Republimi Kazachstanu w Polsce Pan  Alim Kirabayev z Radcą Ekonomicznym Ambasady, przedstawiciele: Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu, Polsko-Kazachstańskiej Izby Handlowo-Gospodarczej, regionalnych instytucji okołobiznesowych, środowiska akademickiego oraz przedsiębiorcy. W ramach programu zespół Katedry Inwestycji i Nieruchomości WNEiZ zaprezentował wyniki unikatowego badania napływu do Kazachstanu kapitału z zagranicy w postaci inwestycji bezpośrednich, przeprowadzonego pod kierunkiem dr hab. iż. Małgorzaty Jaworek, prof. UMK. Badanie to zyskało duże uznanie w środowisku międzynarodowym.

Tego dnia odbyło się też bardzo interesujące spotkanie studentów - obywateli Kazachstanu, odbywających studia w Uniwersytecie Mikołaja Kopernika i w innych polskich uczelniach – ze społecznością UMK. Zostało ono oparzone tytułem. "Kazachstan – historia, społeczeństwo, gospodarka, przyroda".

Dzień Kazachstanu był także okazją do odbycia spotkania JE Ambasadora Kazachstanu ze studentami UMK – obywatelami Republiki Kazachstanu.