AACSB accredited AMBA accredited
ul. Gagarina 13a, 87-100 Toruń
tel.: +48 56 611 4600
zdjęcie nagłówkowe

Podwójny dyplom polsko-niemiecki na kierunku finanse i rachunkowość

Na skróty:

 

Główne założenia:

Polsko-niemiecki program studiów magisterskich (tzw. double diploma) został powołany do życia w 2023 roku wspólnym wysiłkiem Wydziału Nauk Ekonomicznych i Zarządzania UMK oraz Wydziału Administracji Biznesu, Ekonomii i Prawa na Uniwersytecie Carla von Ossietzky’ego w Oldenburgu (Niemcy) Studenci, którzy ukończą ten program uzyskują dwa dyplomy:

  • Dyplom UMK w Toruniu (magister na kierunku Finanse i rachunkowość)
  • Dyplom Uniwersytetu w Oldenburgu (Master in Betriebswirtschaftslehre: Management und Recht o specjalności Buchhaltung, Finanzen, Steuern).

A jak wygląda to w praktyce? Organizacja programu:

Zajęcia w ramach programu odbywają się wyłącznie w języku angielskim. Pierwszy semestr studiów ma miejsce w Toruniu (na uczelni macierzystej), a studenci uczestniczą w zajęciach na anglojęzycznej wersji kierunku Finanse i rachunkowość. Drugi semestr odbywa się w niemieckim mieście Oldenburg, gdzie studenci uczestniczą w zajęciach na kierunku Business Administration: Management and Law o specjalności Accounting, Finance, Taxation. Trzeci semestr ma miejsce na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Semestr czwarty odbywa się na uczelni macierzystej (czyli w przypadku naszych studentów – w Toruniu).

Warunkiem uzyskania obu  dyplomów jest dla studentów WNEiZ UMK przygotowanie pracy magisterskiej (zgodnie z zasadami obowiązującymi na WNEiZ) i złożenie egzaminu dyplomowego.

Korzyści:

Wśród korzyści i zalet udziału w Programie wymienić należy:

  • nabywanie szerszej wiedzy i umiejętności – słuchacze poza zdobywaniem uniwersalnych kompetencji w dyscyplinie finansów i fachunkowości, mają możliwość zrozumienia specyfiki i uwarunkowań tej dziedziny w Polsce i w Niemczech,
  • doskonalenie kompetencji międzykulturowych – studenci tworzą jedną grupę, dzięki czemu, współpracując na zajęciach, mają możliwość poznania specyfiki kultury polskiej i niemieckiej,
  • doskonalenie umiejętności lingwistycznych – zajęcia odbywają się w języku angielskim, dodatkowo studenci przechodzą intensywne kursy języka uczelni partnerskiej (Polacy uczą się języka niemieckiego, Niemcy uczą się języka polskiego),
  • możliwość odbycia praktyk zawodowych w Niemczech,
  • możliwość korzystania z bogatej infrastruktury i zaplecza akademickiego dzięki temu, że obie uczelnie to duże uniwersytety,
  • łatwość rozwiązywania wszelkich problemów organizacyjnych i formalnych dzięki bardzo bliskiej współpracy uczelni na różnych płaszczyznach i wzajemnemu zaufaniu.

Zasady rekrutacji i finansowanie

Rekrutację studentów do udziału w programie każdy z uniwersytetów prowadzi we własnym zakresie. Z obu uczelni wytypowanych może zostać do 10 osób. Ze strony UMK udział w programie wziąć mogą wyłącznie studenci anglojęzycznej wersji kierunku finanse i rachunkowość. Rekrutacja do Programu odbywa się na początku pierwszego semestru. Jej podstawą jest rozmowa kwalifikacyjna. W doborze uczestników programu brane są pod uwagę następujące kryteria:

  1. średnia ocen ze studiów licencjackich,
  2. znajomość języka angielskiego (minimum na poziomie B2),
  3. aktywność studencka i pozastudencka (np. aktywność w kołach naukowych, działalność organizacyjna na rzecz wydziału, działalność charytatywna itp.).
  4. znajomość języka niemieckiego (nie jest wymagana, ale jest dodatkowym atutem).

Na czas pobytu w Niemczech studenci mają możliwość otrzymania wsparcia finansowego z programu Erasmus+.