Istota AACSB
The Association to Advance Collegiate Schools of Business (AACSB) – Stowarzyszenie Wspierania Rozwoju Wyższych Szkół Biznesu – to prestiżowa, globalna organizacja typu non-profit, której głównym celem jest poprawa jakości edukacji w zakresie nauk ekonomicznych.
Członkami AACSB International są instytucje edukacyjne, firmy oraz inne podmioty z całego świata zajmujące się rozwojem edukacji w zakresie zarządzania (na koniec stycznia 2024 roku było ich nieco ponad 1900). Członkami tej organizacji i jednocześnie posiadaczami akredytacji AACSB są m.in.: Massachusetts Institute of Technology, Columbia University, Harvard University, Yale University, London Business School, Erasmus University Rotterdam, Maastricht University oraz University of Ljubljana.
Szczegółowe informacje na temat istoty AACSB International dostępne są na stronie internetowej https://www.aacsb.edu/about-us.
Działalność akredytacyjna
Jedną z głównych form działania AACSB International jest akredytowanie na całym świecie szkół wyższych realizujących biznesowe programy nauczania na studiach licencjackich, magisterskich i doktoranckich.
Przedmiotem akredytacji prowadzonej przez AACSB International są:
- programy nauczania;
- szeroko rozumiana organizacja studiów;
- osiągnięcia naukowe, kwalifikacje i struktura zatrudnianej kadry;
- realizacja różnych form współpracy międzynarodowej;
- baza dydaktyczno-naukowa;
- obsługa administracyjna.
Uzyskanie tej prestiżowej akredytacji oznacza, iż dana instytucja edukacyjna jest w stanie spełnić rygorystyczne standardy jakościowe opracowane i aktualizowane przez AACSB International.
Na koniec stycznia 2024 roku akredytację AACSB International posiadało nieco ponad 1000 instytucji z pond 60 krajów, 6% wszystkich szkół biznesu na świecie, m.in.: Massachusetts Institute of Technology, Columbia University, Harvard University, Yale University, London Business School, Erasmus University Rotterdam, Maastricht University oraz University of Ljubljana.
W Polsce akredytacją AACSB wyróżniono dotąd jedynie trzy uczelnie (oprócz UMK posiadają ją również Akademia Leona Koźmińskiego oraz Uniwersytet Warszawski). Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu jest pierwszą uczelnią publiczną w Polsce posiadającą akredytację AACSB.
Należy zwrócić uwagę, że członkostwo uczelni w AACSB (educational membership) jest konieczne do ubiegania się o akredytację przez uczelnię, ale nie jest ono równoznaczne z jej posiadaniem. Pełna lista uczelni akredytowanych przez AACSB International dostępna jest na stronie internetowej https://www.aacsb.edu/accredited.
Ważne jest również, że AACSB akredytuje jedynie szkoły wyższe realizujące biznesowe programy nauczania na studiach licencjackich, magisterskich i doktoranckich.
Członkami AACSB mogą być również podmioty inne niż szkoły wyższe (business membership). AACSB nie akredytuje członków biznesowych, ani kursów, programów, szkoleń itp. realizowanych przez takie podmioty, nawet jeżeli są członkami biznesowymi. Informacje na temat członkostwa biznesowego dostępne są pod adresem https://www.aacsb.edu/businesses/business-membership.
Pełna lista instytucji będących członkami AACSB dostępna jest na stronie https://www.aacsb.edu/members.
Szczegółowe informacje na temat działalności akredytacyjnej AACSB International dostępne są na stronie internetowej https://www.aacsb.edu/educators/accreditation.
Korzyści z akredytacji
Uzyskanie prestiżowej akredytacji AACSB International wiąże się z wieloma korzyściami, osiąganymi zarówno przez samą instytucję edukacyjną i jej pracowników, jak również przez studentów kształcących się na wszystkich szczeblach nauczania.
Do najważniejszych korzyści osiąganych przez akredytowaną instytucję edukacyjną i jej pracowników należy zaliczyć:
- elitarność (tylko 6% uczelni biznesowych na świecie posiada akredytację AACSB);
- nowe możliwości promocji Wydziału;
- większą rozpoznawalność Wydziału na międzynarodowym rynku edukacyjnym poprzez obecność w światowych rankingach;
- funkcjonowanie według sprawdzonych standardów, obowiązujących w najlepszych szkołach w Unii Europejskiej i Stanach Zjednoczonych;
- możliwości nawiązania szerokiej współpracy międzynarodowej, zwłaszcza w zakresie badań, publikacji naukowych, dydaktyki i wymiany, przy aktywnym wsparciu ze strony AACSB International.
Dla studentów akredytacja AACSB wiąże się z:
- gwarancją wysokiej jakości kształcenia;
- dodatkowymi możliwościami udziału w międzynarodowej wymianie studenckiej (w ramach ponad 1000 uczelni z całego świata);
- możliwością prowadzenia badań naukowych we współpracy z zagranicznymi uczelniami;
- podniesieniem konkurencyjności na krajowym i międzynarodowym rynku pracy.
Zobacz także: